Soru HDD'yi formatlamadan ext4 bölümünü ext3'e dönüştürün


HDD'yi formatlamadan ext4 bölümünü ext3 bölümüne çevirmek istiyorum.

Bu mümkün ve tavsiye edilir mi?


7
2017-07-13 10:28


Menşei


Durum hakkında daha fazla bilgi, bir iş bulmak için yardımcı olabilir, örneğin eski bir Linux sistemine ext4 desteği eklemek mümkün olabilir. - Silverfire


Cevaplar:


Hayır, mümkün değil ve bir şekilde mümkün olsa bile, tavsiye edilmez. Aşırı tehlikeli yaşamak istemediğiniz sürece.


9
2017-07-13 10:38evet, ext4'ü ext3'e dönüştürme IS HDD'yi formatlamak - pavium


İtibaren Ext4 SSS ve Ext4 Howto, kısa cevap "hayır". Daha uzun cevap, ext4 dosya sistemini varolan bir ext3 dosya sisteminden oluşturduysanız ancak uzantılar gibi belirli ext4 özelliklerini etkinleştirmediyseniz, bunu ext3 olarak yükleyebilmenizdir. Ancak, ext4 dosya sistemi sıfırdan oluşturulmuş olsaydı, ext4 gibi davranmanızı önleyen ext4'ün yeni özelliklerini kullanmıştınız.


2
2017-07-14 02:14

Tüm ext3 bölümleri ext4 olarak monte edilebilir. Ama tüm ext4 bölümleri ext3 olarak monte edilemez. Bazı olabilir. Ext2 ve ext3 bölümlerini ext4 olarak monte edebileceğiniz ve tamamen geçerli ext4 bölümleri olduklarından geriye dönük olarak uyumludur. Bazı durumlarda ext4 veya ext3 olarak bazı ext4 bölümleri monte edebilirsiniz.

ext4 ext2 ve ext3 dosya sistemlerine yönelik bir uzantı grubudur. Bu dosya sistemine isteğe bağlı uzantılar ekler, ancak ext2 ve ext3'ün tüm özelliklerini ve uzantılarını içerir.

Bu isteğe bağlı uzantılardan bazıları disk üzerinde değildir, bu nedenle verilerinizi veya dosya sistemini ext3 olarak kullanmaya devam etme yeteneğinizi etkilemezler. Ama diğerleri, özellikle kapsamlarını, sadece ext4 vardır ve bir ext4 bölümünün bu özelliğini kullandıktan sonra, yeniden biçimlendirme yapmadan ext3 olarak monte edilebilecek bir geri dönüş yoktur.

Bir ext4 bölümünü sıfırdan biçimlendirdiyseniz, büyük olasılıkla uzantılar kullanır ve bu nedenle yeniden biçimlendirme yapmadan ext3 olarak bağlayamazsınız. Orijinal olarak ext3 olarak biçimlendirilmiş, ancak ext4 olarak monte edilmişseniz, güvenle ext3 olarak takabilirsiniz. Eğer ext4'e geçtiğinizde bir "dönüşüm" yaparsanız, o zaman sadece disk üzerindeki ext4'leri açmış olursunuz ve bu yüzden yeniden biçimlendirme yapmadan ext3'e geri dönmeye devam edemezsiniz.

Bir ext4 bölümünü ext3 olarak çalıştırmayı denerseniz, ancak uyumlu değilse, sadece onu monte etmeyi reddeder - böylece yanlış anladıysanız sürücünüzü sıkmaya çalışmak zorunda kalmazsınız.


1
2017-07-14 04:07