Soru Depolama sırasında yönlendirme CD-ROM veya DVD ömürlerini etkiler mi?


İlgili: Yön sabit sürücü ömrünü etkiler mi?

Optik ortamın depolama sırasında yatay konuma yerleştirilmesi gerektiği söylendi, teori, yer çekiminin Medyadaki parçacıklar Polikarbonat (plastik) arasında malzeme dikey olarak depolandığında ve normalden daha hızlı gitmesini sağlar. Muhtemelen bu teoriyi test etmek için zamanım var, ama zaman içinde gelirlerse, sonuç için o kadar beklemek istemiyorum.

Bence hiç önemli değil.


7
2018-05-28 23:26


Menşei
Cevaplar:


Evet, önemli, ama düşündüğünüz için değil. NIST'e göre:

Disk, kasasında saklanmalı ve bir kitap gibi, rafta dikey olarak yerleştirilmelidir. Uzun süreli yatay depolama, özellikle ısıtılmış bir ortamda, diskin kalıcı olarak eğilmesine neden olabilir. (§5.2.6'dan)

Optik ortamı arşivlemekten sorumluysanız tüm belgeyi okumanızı tavsiye ederim.

NIST Özel Yayını 500-252, CD'lerin ve DVD'lerin Bakımı ve İşlenmesi - Kütüphaneciler ve Arşivciler İçin Bir Rehber.


11
2018-05-29 03:40Dikey olarak depolamak daha mantıklı. Mükemmel referans için teşekkürler. - Bratch
Büyük referans! Teşekkürler! - V. Romanov


Hiç bir fark yaratırsa, bu farkın çok da düşük olacağını düşünüyorum - sadece tespit etme şansı, kendiliğinden yayılan toz parçacıklarından önemli ölçüde daha düşük olacaktır.


2
2018-05-28 23:33

Bu bir DVD'nin ömrü ile ilgili bir yardımcı mesajdır:

Ulusal Arşivlerden alıntı Optik ortam depolama hakkında SSS:

5) Kayıt edilmemiş CD-R / DVD-R disklerin raf ömrü nedir?

Yeni CD / DVD'leri gerektikçe satın almak en iyisidir. Optik Depolama Teknolojileri Birliği'ne (OSTA) göre, bir CD-R / DVD-R diskin kayıt edilmemiş raf ömrü muhafazakar olarak 5 ila 10 yıl arasında olduğu tahmin edilmektedir. Kaynak: http://www.osta.org/technology/cdqa13.htm

6) Kayıtlı CD / DVD'lerin ne kadar süre dayanmasını bekleyebilirim?

Yayınlanmış yaşam beklentileri genellikle 10 yıl, 25 yıl veya daha uzun olduğu halde CD / DVD deneyimsel ömür beklentisi 2 ila 5 yıldır. Bununla birlikte, aşağıda SSS 15'de belirtilen kaynaklarda ele alınan çeşitli faktörler, CD'ler / DVD'ler için çok daha kısa bir yaşam süresiyle sonuçlanabilir. Yaşam beklentileri istatistiksel olarak dayanmaktadır; Herhangi bir spesifik ortam, yaşam beklentisine ulaşılmadan önce kritik bir başarısızlık yaşayabilir. Ek olarak, depolama ortamınızın kalitesi medyanın ömrünü uzatabilir veya azaltabilir. Kayıtlarınızın hala okunabilir olmasını sağlamak için medyanızın en az iki yılda bir test edilmesini öneririz.

11) CD ve DVD'leri nasıl kullanmalıyım?

Diskleri yalnızca dış kenardan veya merkez deliğinden tutun, asla yüzeye dokunmayın. Parmak izleri, diskin üzerindeki lazerin izini bozabilir. Kir, parmak izleri veya lekeleri temizlemek için üreticinin talimatlarına uyun.

13) Diskleri faydalı ömürlerini uzatmak için nasıl saklarım?

Diskler, CD'ler / DVD'ler için özel olarak tasarlanmış "mücevher" durumlarında en iyi şekilde saklanır (bir kitap gibi). İdeal olarak, büyük bir sıcaklık dalgalanmaları olmayan serin ve kuru bir ortamda, özellikle orta tip için üretilmiş plastik veya çelik kaplarda kutuları saklayın. Genel olarak, diskler bir   Düşük sıcaklık ve düşük bağıl nem, bu şartlarda kimyasal bozulma azaldığından. 62-70 derece F. ve% 35-50 bağıl nemde saklayın. Depolama alanındaki dalgalanmalar sıcaklıkta +/- 2 dereceyi geçmemelidir; Bağıl nem% +/- 5'ten fazla dalgalanmamalıdır.

Ek veriler, J.Iraci'nin mükemmel bir deneysel raporunda: "Optik Disk Formatlarının Bağıl Stabiliteleri", Restoratör Joe Iraci, Uluslararası Kütüphane ve Arşiv Malzemelerinin Korunması Dergisi (2005) (http://www.uni-muenster.de/Forum-Bestandserhaltung/downloads/iraci.pdf).


2
2017-07-21 18:19

Medyadaki "parçacıklar" nedir? CD veya DVD'lerde, yapılmadıklarının dışında parçacıklar yoktur. Onları kaydederken kütle transferi yoktur.

Sanırım diskler, daha yüksek sıcaklıklarda dikey olarak depolanırsa, (küçük) kütle ve sıcaklık deformasyonu nedeniyle bir şekilde olabilir, ama bu gerçekten çok uzaktır. Hemen hemen tüm oryantasyonlarda konumlandırılmış yaklaşık 10 yaşında bir cd var ve hala çalışıyorlar. Aynı eski vinil (40-50 yaş) için de geçerli.

Sonuç: bunun için endişelenme.


1
2018-05-28 23:41Toz parçacıklarına değinmiyordum içinde medya. Gönderiyi gerçekten nasıl ciddiye aldığınızı anlayamıyorum =). - Xerxes
@nima - aslında, Bratch'un postasına ve parçacıklarına meydan okuyordum. Sorusundan alıntıları ve "medyadaki parçacıkları" görün. - Rook
Bana bunu söyleyen kişi, bilginin kaydedildiği ince alüminyum veya polikarbonat tabakasından bahsediyordu. Daha spesifik olarak, referansın bir CD-RW'ye ait olduğunu ve kaydedilebilir malzemenin (bazı metal alaşımlarının) lazer tarafından nasıl değiştirildiğini düşünüyorum. Sanırım medyanın değişmiş kısımlarını değiştirdim, biliyorum ki LightScribe ile bile kütle transferi yok. Sizin de dediğiniz gibi, sanırım küçük göz ardı edilebilir. Bacağımı çekiyordu. - Bratch
Evet, burada bir şeyler görebilirsiniz: digitalprosound.com/Features/2000/Sept/RecCD3.htm  RW diskler sadece özel bir durumdur - bu durumda lazer (ısı) tarafından değiştirilen malzeme amorfiteden kristale ve geriye değişebilir, (tabii ki, bu süreçte bile bir miktar malzeme yorgunluğu vardır), böylece "silme" ye olanak verir ( aslında yeniden kayıt olan). Lightscribe benzerdir, sadece özel olarak hazırlanmış ısıya duyarlı kaplamayı etkiler. - Rook