Soru Sistem Yöneticisinin Çalışma Kalitesinin Ölçülmesi [kapalı]


Yazılım mühendisliğinde, bir programcıyı "ölçebilen" bazı resmi mekanizmalar vardır. İşte bazı örnekler

1. Programlama örneklerinin kalite ölçümü. Programlama editörü BlueJ.

2. Yazılım Mühendisliği Ölçümleri

Bir Sistem Yöneticisinin "Sıralaması" veya "Puanlandırması" için resmi ölçüm var mı?


7
2018-05-23 16:22


Menşei
Cevaplar:


Teknik personelinizin laboratuvar maymunları gibi davranmasını istiyorsanız, ödüllendirmek için düğmelere basmanız gerekiyorsa, sadece resmi bir ödül sistemi sağlamanız gerekir.

Tek gerçek ölçü ne kadar memnun sen yöneticinizin performansı ile. Herhangi bir metrik, metriğin ne kadar aptal ya da kısa görüşlü olduğuna bakılmaksızın, yöneticinizin metriğin davranışını optimize eder. Bir metrik oluşturduğunuzda, metriğin kesin durumu veya sonucu hesaba katmadığı için, doğru şeyin yapılmasının metriği göz ardı etmeyi içerdiği durumla her zaman karşılaşacaksınız.

Bu noktada, siz sadece Dr. House, Network Engineer veya en yeni ve en az deneyimli Sorumlu kişi --- durum isterse sürecinizi dışarı atmaya istekli olan meta-dahi ya da sürecinizin batması için yeterince uzun süredir bulunmayan n00b.

Bir ev sahibi olmanın olasılığı ve Aynı zamanda sıkı bir süreç oldukça zayıftır (hepsi bir performans incelemesi kavramının zaten onlara yabancı olduğu girişimler için işe yarıyor), bu da tek umudunuzu şirketiniz için tamamen yeni olan erkeğin mucizesi olarak bırakıyor. Ancak, sorunu çözmek için sisteminize yeterince tanıdık.


11
2018-05-23 17:29

Farklı şirketlerdeki herhangi iki sistemin aynı şeyi yapması nadir olduğu için genel bir önlem almak zordur. Bununla birlikte, pozisyonun özel sorumluluklarını tanımlayarak ve kendileriyle konuşacak olan metrikleri belirleyerek kişiselleştirilmiş bir ölçüm seti ortaya çıkabilir.

 • Sysadmin üretim sistemlerinden sorumluysa, sistemin çalışma süresi, önlenebilir olayların sayısı ve hatta bu vakalara yanıt süresi (ve / veya çözünürlük süresi) kullanılabilir.

 • Sysadmin müşteriye dönükse, müşteri memnuniyeti, kapalı bilet sayısı ya da bazıları kullanılabilir.

Alt satırda, bu davranışı yönlendirecek metrikleri teşvik etmek ve belirlemek için ne istediğinizi seçin.


3
2018-05-23 16:42

Bu soruya gerçekten bir cevap değil, ama sys yöneticisinin ne kadar iyi olduğunu gösteren bir numara koymaya çalıştığınız belirsiz duyguyu elde ettiğimden beri söyleyeyim ve söyleyeyim.

Ölçümler - Bu Joel tarafından iyi bir

Komisyon Günahları - Joel tarafından çok iyi makale ... okuyun!

Aslında, birisinin işinde ne kadar iyi bir şey olduğunu ölçmeye çalıştığınızda, bir teşvik sağlayıp sağlamadığınız, ya da sadece ne kadar iyi olduklarını bilmek istediğinizde, ölçmediğiniz şeylerde hep kaybedersiniz.

Bir örnek vereceğim, işyerinde (büyük bir Kanada telekomünikasyon) bir kesinti veri tabanımız var ve yıl boyunca ağırlıklı kesintileri izliyoruz ve "performans değerlendirmelerimizde" bir hedefimiz var. Ayrıca, içsel insanların şu anda neyin bozulduğunu görebileceği bir kesinti bildirim sistemine de sahibiz. Şimdi bu performansa ve ikramiye bağlı olduğu için, kesintilere karşı insanların tam olarak yalan söylediklerini gördüm, böylece onlara karşı ağır bir şekilde tartılmasın.

Şimdi yeni test edilmemiş güvenlik duvarımızın paketleri düşürdüğünü keşfettim, tünellerin aralıklı olarak düşmesine ve diğer bazı küçük şeylere neden oldu. Hizmet kesintisini düşük veya etkisiz olarak açtım, ancak müşterilerin aralıklı düşüşler veya çıktı sorunları görebileceğini söyledi, ancak bu nadir olurdu.

Bir hafta sonra ve başka bir gruptan performans testi yapan biriyle sohbet ediyordum ve bana bazen diğer taşıyıcılara kıyasla kötü bir iş çıkışı elde ettiğimizi söylüyordu ve ben de büyük olasılıkla bunun paket paketindeki düşüş sorununa bağlı olduğunu söyledik. . Devam edeceğine dair hiçbir fikri yoktu ve biletimi kontrol ettiğimde yeterince eminim ki, bir sonraki gün meseleyi bir sorun olarak kapatmamıştı. Çevresine gittik ve üst yönetime haber verdik, ancak bunun ne sıklıkta gerçekleştiğini merak ediyor. Çalışana, kelimenin tam anlamıyla dokunmayacakları bir şey biliyorum çünkü bir gün bozguna uğrarlarsa müdürleri tarafından çiğnendikleri için korkuyorlar.

Yılda bir kez veya bir istatistik çalışanınızın izleyeceği yol değildir. SLA'lara bağlı olarak zamanın ölçülmesi gerekebilir, ancak dürüstlük herkesi gölgede bırakır ve iyi davranışları ödüllendirmeniz gerekir ve bunu yapmanın tek yolu kendi işinizi iyi yapmaktır. ve kesinti bildirimleri, sahip olduğunuz olumlu veya olumsuz geri bildirime hemen yorum yapın, iki yıllık gözden geçirme için herhangi bir şey beklemeyin.

Aradığın şeylerin arasında, yönetici olarak çalıştığınız insanlarla konuşmak ve nazikçe ve kederli bir şekilde yanıt verip vermediklerini görmek, ya da herkesin uğraşmaktan nefret ettiği grup iseniz. Bir kesinti varsa, çalışma süresini ölçmek yerine, ne olduğunu ve nedenini açıklamak için sysadmin'i edinin ve bir daha asla gerçekleşmemesini sağlamak için neler yapılabilir ve düzeltmenin yapıldığını görmek için takip edin.


3
2018-05-24 06:37

Senin sysadmin yapar:

 • Sistemleri çalışıyor mu?
 • Öncelikle iyi mi?
 • Bilmeniz gereken şeyden haberdar mısınız?
 • Projeleri zamanında tamamlayın?
 • Projeleri tamamlamak için gereken zaman ve kaynakların doğru tahminlerini sağlayın.
 • İşleri anlaşılabilir ve uygun bir şekilde açıklar mısınız? (Küfürsüz mü?)
 • Gizlilik ve her zaman etik bir tavır takın? (Başka bir deyişle: sen güven senin sysadmin?)
 • Belge sistemleri, kalifiye bir kişinin onları yerine koyması için yeterince iyi midir?
 • Teknolojiler geliştikçe öğrenmeye devam etmek?
 • Kurtlar kapıdayken bile güven duyuyor musun?

Eğer herkese evet ise, o zaman sysadmin'iniz en az bir geçme notunu hak ediyor.


2
2018-05-24 06:02

Ölçmek zor, çünkü sysadmin çalışması çok çeşitlidir. Daha çok üst düzey çalışmaya geldiğinizde.

Bakabileceğin şey, yöneticinin hayatta kalması için eski işlere geri dönüp devam etmemesi ya da "işe yaraması". Tecrübeli yönetici, eski şeyleri düzgün bir şekilde yaparak "gitmekten" vazgeçirirse, sadece yeni ve daha ilginç şeyleri yapabileceğini bilir.


0
2018-05-23 18:05

Çalışma süresi yüzdesi oldukça güçlü bir metriktir.


0
2018-05-23 20:54

Sistemler ve kullanıcıları mutlu tutan isteklere yanıt vermek için zaman ve zaman.


0
2017-10-19 03:21