Soru Kullanılmadığında sürücüleri kapatmak için Ubuntu Sunucusunu nasıl yapılandırabilirim? [kapalı]


Sadece dosya sunucusu aldım ve 7 sabit disk içeriyor. Ubuntu Server (Jaunty) üzerine kurdum. Kullanımda olmadıklarında (çoğu zaman kullanılmayacak) sürücüleri güçlendirme için ne yapmalıyım?

Hepsi RAID ile birlikte paketlenmiş sata sürücüler.


7
2017-09-28 18:09


Menşei
Cevaplar:


erkek hdparm yazın


5
2017-09-28 18:37

Başka bir yerde benzer bir soruya cevap verdim.

Düzenli sürücülerdeki gücün sürekli olarak çevrimi gerçekten erken sürücü arızasına yol açar.  Sürücüler sadece çok sayıda spinler / spindowns için derecelendirilmiştir ve çok sık sık çevirirseniz, sürücü bunun için nominal kapasitesini aşmaya başlayacaktır. Bunun, masaüstü veya sunucu tarzı 3,5 inçlik sürücüleri ve daha yüksek sayıda dönüşler için kullanılan gerçek dizüstü bilgisayar sürücülerini kullandığınızı varsayar.

Haftada birkaç kez eğrilmeyi planlıyorsanız, muhtemelen iyi olacaksınız. Sabit dönüş / spindown etkinliği onları öldürecek olan şeydir.

Her zaman daha pahalı ve biraz daha yavaş olan dizüstü bilgisayar sürücüleri ile gidebilirdiniz, ancak sürücüler sabit güç döngüleri göz önünde bulundurularak tasarlandı ve bu süreyi uzatmak üzere tasarlanmış bir masaüstü / sunucu sürücüsünden çok daha iyi bir şekilde tolere edebilir. dönemleri.

Jure1873 doğru, hdparm bir sürücüyü aşağı döndürmek için bir araç sağlayacaktır. Ayrıca, yükleme işlemine de bakmak isteyebilirsiniz. Smartmontools Aynı zamanda, sunucunun her bir sürücünün sağlığını izlemesine olanak tanır (ve sizi yaklaşan bir hatadan haberdar eder). Ayrıca bak noflushd paketi.


13
2017-09-28 18:55

Belki paranoyaksım, ama bir RAID'i zorlamaktan daha fazla düşünmeyi sevmiyorum. Ne tür bir RAID var? Açma ve kapatma ne sıklıkla gerekir?


1
2017-09-28 18:31Baskınlar birkaç. Raid1 ve 2 ayrı Raid5. Fikir çok basit - eğer son 30 dakikada diske yazma yapılmamışsa - sürücünün dönme noktası nedir?
Önemli olan, sürücüyü hızla döndürmek için gereken tork, sürücüyü çalıştırmak için birkaç dakika kadar fazla enerji tüketebilir. Ayrıca, motor ve yataklarda daha büyük aşınmadır. Saatlerce aşağı inmiyorsa, aşağı eğilmek mantıklı değildir. - kmarsh