Soru MySQL'i linux kurulumundan tamamen nasıl kaldırırım?


Ayrıcalıklı kullanıcılardan birisinin MySQL'i bir linux kutusuna kurduğuna şaşırdım. Sunucu (mysqld) çalışıyor ve hiçbir şey yapmıyor. Becerilerim hep Oracle'da, bu yüzden MySQL kurulumunun nasıl kapatılacağı ve kaldırılacağına aşina değilim.


7
2017-10-13 18:15


Menşei
Cevaplar:


Hangi dağıtımı kullandığınızdan bahsetmediniz, ancak RedHat tabanlı bir dağıtımın üzerine yüklediyseniz, aşağıdakileri kaldırabilirsiniz:

yum remove mysql-server

Kendi kullanıcı alanına yüklediyse, sunucuyu çalıştıran ikili dosyaları kaldırırdınız. Debian / Ubuntu üzerindeyse, belirtilen yöntem kıvılcımlarını kullanırdınız. Ben de alternatif olarak kullanırım:

killall mysqld; killall mysqld_safe

20
2017-10-13 18:36Killall yerine pkill kullanma alışkanlığına girmek iyi bir fikir. Bir gün Solaris kutusuna girebilirsin :) - MikeyB
tercih ederim /sbin/service mysql stop. O zaman yapabilirsin chkconfig mysql off yeniden başlatmayı devre dışı bırakmak için Ardından RPM tabanlı dağıtımlardan (root olarak) kaldırmanın güvenli yolu rpm -qa | grep mysql, sonra rpm -e mysql-<package_name>. - churnd
pkill mysqld; pkill mysqld_safe harika çalıştı. çalışılıyor killall mysqld; killall mysqld_safe başarılı değildi. Fedora 18'de pkill ile başarı elde ettim, teşekkürler MikeyB. - RyanMichael
Ben de kullanmam gerekti: yum mysql kaldırmak, komut olarak hangi mysql hala mysql yüklü yolunu gösteriyor. - shasi kanth


Her şey orijinal kullanıcının paketi nasıl kurduğuna bağlıdır. İşletim sisteminin yerleşik paket yönetimini kullandılarsa, Dave'in yanıtında veya Debian tabanlı bir sistemde (Ubuntu dahil) yum hattı kadar kolay olmalı, şunları kullanabilirsiniz:

apt-get remove mysql-server

(Bir kenara göre, özel yapılandırma dosyalarını da kaldırmak isterseniz, temizleme yerine temizleme kullanın)

Ubuntu'da kaldırılacak paket adını tam olarak bilmiyorsanız:

dpkg -l|grep mysql

Söz konusu kullanıcı bir paket yönetim aracı kullanmamışsa, o zaman tek gerçek çözüm, sunucunun başlangıçta yüklenmemesini sağlamaktır (chkconfig veya update-rc.d bunun için iki kullanışlı araçtır). sayfaları) ve tüm yüklü dosyaları el ile kaldırın.


6
2017-10-14 02:45Kimin, gereksiz ubuntu cevap için özür dilerim - chkconfig ve update-rc.d öneri için onu bırakarak ...)
Yüklüyse, GUI araçlarını / çalışma tablasını da çıkardığınızdan emin olun: sudo apt-get mysql-workbench'i kaldırın - pm_labs


Kullanıcı herhangi bir veritabanını kurduysa, bunları da kaldırmanız gerekebilir. MySQL'in paket temel kurulumunda, tablo dosyaları bulunabilir. /var/lib/mysql. Başka yerlerdeyse, tablo dosyalarını arayabilirsiniz. Onlar olacak .frm uzantısı ve ilişkili oldukları veritabanından sonra adlandırılmış bir dizinde bulunmalıdır.


2
2017-10-13 18:48

Dağıtımınıza bağlı olarak, "/etc/init.d/mysql stop" adresinde init betiği ile kapatma seçeneği bulunmalıdır. Bu başarısız olursa, "i için benzer bir şeyle işlemleri öldürebilirsiniz. ps -ef |grep mysqld |awk '{print $2}'; yap kill -9 $i; "tamamlandı

Gerçekten, onu nasıl kaldırdığınıza göre nasıl yüklendiğine bağlı olacaktır. Debian tabanlı bir dağıtım çalıştırıyorsanız: "sudo apt-get remove mysqld"

Per Zoredache'in yorumunu da yapabilirsiniz: "sudo apt-get purge mysqld" ayrıca yapılandırma dosyalarını da kaldıracaktır.


1
2017-10-13 18:26Herşeyi tamamen ortadan kaldırmak istiyorsanız, 'apt-get purge' 'ı kaldırmak isteyebilirsiniz. Paket adı muhtemelen 'mysql-server' ve 'mysql-common' olacak ve mysqld değil. - Zoredache


Belki de kullanıcı mysql'i yüklediğini bilmiyor. Eğer mysql başka bir programın bağımlılığı ise gerçekleşebilir. Paket yöneticisi log dosyasına bakın, örn .: bir redhat check /var/log/yum.log. Büyük ihtimalle aynı anda daha fazla paket yüklüyorsunuz. Daha sonra kullanıcının ne yapmak istediğini anlayabilirsiniz ve belki de kurulumdan haberdar olmadığınız bazı diğer paketleri de kaldırmak istersiniz!

Son zamanlarda, örneğin "yum geçmişi listesi" ni çalıştırabiliyorsunuz, sonra /var/log/yum.log adresindeki kurulum tarihini bulduktan sonra, hangi yum işleminin mysql yüklemesiyle ilgili olduğunu anlayabilirsiniz. Örneğin "yum geçmişi bilgisi operation_number" ya da kurulumun ayrıntılarını almak için "yum tarihçesini geri al" ve işlemi geri yüklemek ve ilgili paketleri kaldırmak.


0
2018-02-07 11:53

Belki de kullanıcı mysql'i yüklediğini bilmiyor. Eğer mysql başka bir programın bağımlılığı ise gerçekleşebilir. Paket yöneticisi günlük dosyasına bakın, örn .: kırmızı bir onay için /var/log/yum.log. Büyük ihtimalle aynı anda daha fazla paket yüklüyorsunuz. Daha sonra kullanıcının ne yapmak istediğini anlayabilirsiniz ve belki de kurulumdan haberdar olmadığınız bazı diğer paketleri de kaldırmak istersiniz!


0
2018-04-24 12:22