Soru Dahili bir küme için IPv6'yı kullanmak iyi bir fikir midir?


Dahili bir küme için (db sunucusu, web sunucuları vb.), Daha hızlı ve daha güvenli olan IPv6'yı kullanmak iyi bir fikir midir? Ve sadece internet bağlantısı için IPv4'ten faydalanın.

Bu iyi bir fikir mi? (newbe'ish sorusu için üzgünüm).


8
2017-12-01 08:37


Menşei
Cevaplar:


Bu, insanların bana "daha hızlı ve daha güvenli" dediği zaman, bu, teknik bir yargıdan ziyade pazarlamacılığın daha çok ortaya çıkmasına benziyor, ancak IPv6'nın neden daha hızlı ve daha güvenli olacağına dair belirli nedenlere işaret edebilirseniz belirli senaryonuz için ve bu avantajların, değişiklik yapmanın herhangi bir maliyetinden daha ağır basacağından emin olabilirsiniz. Başka bir deyişle, IPv6 şu anda sahip olduğunuz bir sorunu çözüyor mu?

Ben şahsen IPv4 ve IPv6 kullanarak parçası kullanarak iç ağımın bir parçası olmayacağımı söylemeliyim, bu yüzden benim için soru aslında "Tüm iç ağım IPv6 kullanıyor olmalı" olacaktı. IPv6 ağının bir parçası olmasından elde edebileceğiniz herhangi bir hız ve güvenlik kazanımı, karışık bir ortamın ve IIRC'nin destek maliyetleriyle reddedilecektir. Karma bir ağda bir IPv6 -> IPv4 ağ geçidine duyulan ihtiyaç, herhangi bir teknik faydayı reddetme eğiliminde olacaktır.


3
2017-12-01 08:56Demek istediğim buydu. Tüm dahili ağ IPv6'yı kullanacak ve dış dünya için iletişim IPv4'ü kullanacaktır. Şimdilik, benim durumum için herhangi bir performans artışı göremiyorum, çünkü çok küçük bir küme (5 sunucu). Ama genel olarak daha büyük bir iç ağ için iyi bir fikir olup olmadığını bilmek istiyorum. - stacker
Şu an bir sıfırdan inşa etmeye başlamış olsaydım, muhtemelen bir iç ağ / LAN için düşüneceğim bir şey. IPv6 ile kullanmayı planladığım uygulamaları ve cihazları test etmek isterim ve şu anda büyük bir LAN üzerinde her türlü garip eski ekipmanla ilgili problemleri olan bazı konfigürasyonları bulmak için şok olmayacaktım. Fakat sizin gibi küçük bir ayrık kümelenme için bu test süreci çok acı verici olmamalıdır. - Rob Moir


IPv6 daha güvenlidir, ancak dahili kullanım için, daha fazla güvenlik (özellikle güvenlik duvarı donanımları, IPSec / IPTables vb.) Olduğunu düşündüğüm başka güvenlik önlemleri aldığım için buna değer bir güvenlik görmüyorum. Şahsen ben v4'ü dahili olarak kullanıyorum ve halihazırda çift reklamcılığı (4 & 6) dış hizmetlerimiz.

Oh ve bu bu arada iyi bir soru :)


2
2017-12-01 08:56