Soru IQN Adlandırma kuralı


IQN'lerin nasıl biçimlendirilmesi gerektiği konusunda birçok bilgi gördüm, ancak bunların nasıl oluşturulacağı konusunda pek fazla bilgi yok. İSCSI'ye gelince yeni bir türüm, ve çalışıyorum, ama şunu merak ediyorum, sadece bu şeyleri yapmam mı gerekiyor yoksa bir çeşit standardı izlemek için iyi bir sebep varsa.

Örnek olarak, bu nasıl (wikipedia) http://en.wikipedia.org/wiki/ISCSI#Addressing) IQN'leri biçimlendirmeniz gerektiğini söylüyor.

       Naming   String defined by
 Type Date  Auth   "example.com" naming authority
+--++-----+ +---------+ +-----------------------------+
| ||   | |     | |               |   

iqn.1992-01.com.example:storage:diskarrays-sn-a8675309
iqn.1992-01.com.example
iqn.1992-01.com.example:storage.tape1.sys1.xyz
iqn.1992-01.com.example:storage.disk2.sys1.xyz[10]

Benim sorum özellikle, Neden tarih? Her şey olabilir mi, bir anlamı var mı? Burada herhangi bir yaptırım var mı? 'Yanlış' tarihin benim için beni ısırdığı bir noktaya koşacak mıyım?

Bir örnek için etki alanı örneği (dns gibi) tersine çevrilmiş mi? Eğer starkindustries.pri gibi bir etki alanım varsa, iqn'im şöyle görünür:

iqn.2006-05.pri.starkindustries:Linux:array0

Bu, DNS'ye bağlı mı? (tecrübe bana bunun olmadığını söyler, ancak bu, basit bir şekilde başarısız olabilir) Ve eğer DNS'e bağlıysa, bir ana bilgisayar adı mı, yoksa sadece alan adımı mı kullanırım? yani Jarvis.starkindustries.pri veya sadece starkindustries.pri?

Ayrıca bir IP adresi kullanırsam (ki bazıları DNS kullanmadan daha kafa karıştırıcı olan DNS kullanmıyorsanız bunu öneriyorsunuz) dns gibi tersine çeviriyor musunuz? 10.1.2.0

iqn.2006-05.0.2.1.10:Linux:array0 

Ayrıca, bir ana bilgisayar adresi (iSCSI hedefinin?) Veya bir ağ adresi kullanıyor musunuz?

Example.com "adlandırma yetkisi" ile tanımlanan "dizgenin" herhangi bir uygulaması var mıdır, yani blahblahblah'ı yararlı bir şeye benzemememin bir sebebi var mı? Faydalı bir ismin daha açıklayıcı olduğunun farkındayım, ancak bunun için herhangi bir teknik neden var mı? Ayrıca 'adlandırma yetkisi' olduğum için büyük bir inanç sıçrayışı alıyorum.

Sanırım her şeyden çok, bu IQN'ler için bir sürü şey yapıyorum ve çalışıyor gibi görünüyorlar. En azından iqns'ın gerçek nesline geldiğinde en iyi uygulamaları nerede bulacağımı bilmek istiyorum. Sadece bir gün depolamadan sorumlu tek kişi olamayacağımı düşünüyorum, bu yüzden bazı standartlara geçmem gerekiyor, ya da bir karmaşa yapacağım ya da bir başkasının bir karışıklık yaratacağı zaman Yeni bir IQN bloğu gereklidir.


8
2018-01-24 04:55


Menşei


Başvuruda bulunduğunuz viki sayfası, adlandırma yetkilisinin etki alanı sahipliğini aldığı "date (yyyy-mm)" tarih bölümünü açıklar. Neden - mantıklı. Ne dediği anlamında. Olduğunu söylediği şey olmalı. Yanlış veri kullanmayın. ? - CrackerJack9
Adlandırma otoruyum. Hangi tarihi kullanırım? DNS sunucusunu kurarken. DNS adı ilk kaydedildiğinde? Yankees dünya dizisini en son ne zaman kazandı? - Steve Butler
Geri kalanların hiçbirini bilmiyorum, ama alan adının geriye doğru olmasının nedeni çok basit: en spesifik kısımdan en özel olana doğru gidiyor. Aynısı, tarih formatının neden yıl, sonra ay olduğuyla ilgili olarak da geçerlidir. Bu, Java, C #, PHP gibi bunları destekleyen dillerde kod ad alanlarının oluşturulmasının en yaygın yollarından biridir. Görmek Vikipedi. - Moshe Katz
Sanırım nedenini anlıyorum could Olmak, ama sadece çok keyfi görünüyor. Hiçbir yaptırım yok gibi görünüyor, sadece kurallar. Kurallar harika, ama eğer iqn ile uzaklaşabilirim: host: Hedef: Lun i will. - Steve Butler


Cevaplar:


Bunun ardındaki mantık RFC 3720 Her şeyden önce, IQN'ler benzersiz olmalıdır. Hazırlanan tarih, temsil edilen alan adını kontrol eden varlığın (adlandırma auth alanında) makul bir garantidir. o zamanda benzersizliği sağlayabilecek bir “adlandırma otoritesi” - alan adlarının her zaman el değiştirmesi ve diğer tek eşsiz şeyin de ilk önce RHS'ye yapılmasıdır: (ki bu herkes için ücretsizdir) zaten bir Linux olabilir. : dizi0 veya benzer bir şekilde etrafta yüzen bir şey.

RFC 3720 (genellikle eğlenceli), tarihi YYYY-MM olarak tanımlamak için kullanır ve kesin biçim ve kullanım süresi vb. Hakkında pernisyel ayrıntılara girer. Bunun basit bir şekilde ayrıştırılması ve sıralamasını yapmak daha kolay olur (sabit alan uzunlukları, her zaman artar) ). Hedef iqn.screwyouRFC3720'yi çağırırsanız RFC polisleri kapınızı kırar mı? İnterneti kıracak mı? Yok hayır.

DNS ile kesinlikle bir ilgisi yoktur, DNS sadece bir TLD'den tek bir cihaza sizi zaten götüren kullanışlı, delege edilmiş, hiyerarşik bir sistemdir, eğer isterseniz, sorumlu tarafları tanımlamanın kolay bir yoludur.

Şahsen, IQN'nin ne zaman, kimin, niçin, niçin ve ne kadar önemli olduğu hakkında bir şey söylediğinden emin olmak isterim, bu yüzden bir yer için avlandığımda kimden sormalıyım.

Beğen ya da beğenme, sen adlandırma otoritesin.


5
2018-02-25 08:53Harika bir açıklama. Adlandırma otoritesinin olduğunun farkındayım. Neyse ki / Maalesef, üretimde kullandığım NetApps, RFC'ye (test linux kutumun umurunda görünmüyor gibi görünmese de), hatta iqn'de com / net / org kullanmak zorunda olduğum noktaya kadar çok titiz davranıyor. Özellikle sinir bozucu ve kullanışlı isimlendirme kullanmak istediğim için sinir bozucu. yani iqn {Arbitrary date}. {hostname}: {Array} {Lun}. Şahsen ben de ileriye doğru ileriye sahip olmayı tercih ederim. Ev sahibi jarvis.starkindustries.pri'nin iqn iqn.2012-01.jarvis.starkindustries.pri olduğunu hatırlamak çok daha kolay - Steve Butler