Soru 40+ Centos5.5 sunucusunu nasıl yedeklersiniz?


Bu soruyu sormaktan utanıyoruz. UNIX uzmanlığımızın eksikliğinden dolayı özür dileriz. 40+ centos 5.5 sunucusunu devraldık ve bunları nasıl yedekleyeceğimizi bilmiyoruz. HD'leri değiştirmemiz gerekiyorsa sunucuları sıfırdan geri yükleyebilmemiz için düşük seviyeli klon tipi resimlere ihtiyacımız var.

"Dd" komutunu kullandık, ancak bunun yalnızca bir yerel diski diğerine yedeklemek istiyorsanız, 40 sunucuyu harici USB HD takılı bir sunucuya yedeklemeniz gerektiğine inanıyoruz.

Tüm 40 sunucuların bir çift yansımalı diski vardır (HW veya SW baskısı olup olmadığını bilmiyorum). Çoğu sadece 100MB kullanılır. SErvers apache, zend, tomcat, mysql vb. Çalıştırıyorlar. İdeal olarak onları yedeklemeye (ama yapabiliriz) kapatmak zorunda değiliz.

Tar, cpio, rsync, scp vb. Gibi standart unix komutlarının, sadece dosyaları, bölümleri değil, tüm nitelikleri, grupları vb. Kopyalayamadıklarını varsayıyoruz, yani bir görüntüyü yeniden görüntüleyebilen bir sonuç üretmiyoruz. yeni HD'yi sererden geri almak için.

Büyük bir SAN, yedek bir pencere kutusu ve yedek unix kutularımız var ancak bunlar sadece ağdaki bir katman tarafından görülebilir. Kullanılmayan bir Dell DL2000 canavar teyp ünitesine sahibiz, ancak bunun için sw veya doküman yok. Symantec yedekleme uygulamasının bir kopyasına sahibiz, ancak unix istemci lisansları için bütçemiz yok. (Şirketin parası negatiftir).

Yedeklemeyi uzaktan başlatabilmeliyiz, çünkü sadece sunuculara acil bir durumda erişebiliyoruz (örn. Geri yükleme)

Googling bunu yapmak için bazı uygulamaları döndürür, ör. klonezilla - yüklemek ve invaziv zor görünüyor. Mondo, yalnızca makineye yerel iseniz, yedeklemeyi destekliyor gibi görünüyor. Amanda bir seçenek olabilir, ancak öğrenmek ve kurmak için günler / haftalar gibi görünüyor mu?

Centos'ta bir şey var mı, yoksa bir takım yedekleme yazılımlarını kurma, öğrenme ve yapılandırma yoluna gitmemiz gerekiyor mu?

Herhangi bir fikir? Bu, göz kamaştırıcı bir cevap vermeyen oldukça standart bir problem olmalı.


8
2017-11-16 16:17


Menşei


Neden tam disk yedeğine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsunuz? Eğer veri / konfigürasyonun iyi bir yedeği varsa, yeniden inşa etmek önemsiz olmalıdır. Özellikle yerinde kukla gibi bir şey varsa. - Zoredache


Cevaplar:


Bunun bir "acil durum" durumu olduğu göz önünde bulundurulduğunda, aşağıdakileri sadece yetkili bir kadroya kavuşmanız ve daha uzun vadeli bir yedekleme stratejisi almanız gerektiği sürece yapmalısınız. Bunu sonsuza dek yapmayın.


Kullanabilirsiniz dd Bu sistemlerde (ya da isterseniz bireysel bölümlerde) sabit disklerin görüntülerini yapmak. dd Düz bir dosyaya veri okumak veya yazmak için de kullanılabilir ve bundan faydalanabilirsiniz. Sabit sürücüler muhtemelen kullanılan gerçek alandan daha büyük olduğundan, bunları da sıkıştırmanızı öneriyorum.

Yani genel fikir şöyle bir şey olurdu:

 1. USB sabit sürücüyü USB bağlantı noktasına takın.
 2. USB sabit sürücüyü takın, örn. en /media/backup.
 3. Sabit disk görüntülerini kopyalayın. Örneğin:

  dd if=/dev/sda of=/media/backup/$(hostname)-sda.img
  

  Daha da iyisi, görüntüyü çektiğinizde sıkıştırın:

  dd if=/dev/sda | gzip -c > /media/backup/$(hostname)-sda.img.gz
  
 4. USB sabit sürücüyü çıkarın ve bir sonraki makineye geçin.

Gibi bir araç kullanabilirsiniz kpartx yedek imajlarla gerçek bir sabit disk gibi çalışıyorlar (kendi adam sayfasına bakınız) ya da sadece tersine çevirerek if=ve of= içinde dd Komut.


3
2017-11-16 17:50LVM ile bir sorun olur mu dd? Disklerin nasıl düzenlendiğini bilmiyoruz. - cjc
Güzel rehber, çok açık. Bu, bir NFS veya iSCSI montaj cihazına yapılabilir, böylece görüntüyü uzaktan yapmamıza izin verir mi? Koşu süreci bunu nasıl etkiler? Açıkçası en azından veritabanlarını durduracağız. - eos
df -k şovları: / dev / sda6 /, / dev / sda8 / usr, / dev / sda3 / home vs. Yani = / dev / sda, hepsini alacak mı? - eos
Elbette, yazabileceğiniz bir yere monte edildiği sürece, istediğiniz yerde görüntü (ler) yaratabilirsiniz. Kopyalama /dev/sda tüm diski alacak; bireysel bölümlere erişmeniz gerekiyorsa kullanabilirsiniz kpartx görüntü üzerinde. - Michael Hampton♦


 1. Güvenilir olan her şey, böyle bir ortamda öğrenmek ve uygulamak (ve test etmek) için çok zaman alacaktır, bunun için kolay bir yol yoktur.

 2. Tam yedeklemeleri almak için rsync vb. Gibi standart araçları kullanabilirsiniz, yalnızca kurtarma için gereken tüm bilgilerin de yedeklendiğinden emin olmanız gerekir (örneğin, bölüm tabloları ve önyükleme kayıtları).

 3. En önemli nokta: Açıkça tam olarak anlamadığınız ve gerekli bilgi ve deneyime sahip olmadığınız çok karmaşık bir ortama sahipsiniz. Bu sayede felakete karşı korumayı asla alamazsınız. Elinizden gelenin en iyisi (sadece söyleyebilirim) sizin için uygun bir yedekleme çözümü oluşturmak için bir danışmanı işe almaktır. Ya da daha da iyisi, 40+ sunucudan oluşan bir ortam için, sistemleri yönetmek için yetkili bir sysadmin kiralayın.


3
2017-11-16 16:32Yardım için teşekkürler. Şimdilik herhangi bir yedekleme, hiçbir şeyden daha iyi olurdu. Ne yazık ki danışmanlar, onun ya da hiçbir şey için para yok. Rsync'i tavsiye ediyor gibisin. Bilgi eksik olmadan yedeklemelerin nasıl yapılacağını araştırmaya çalışacağım. Evreleme sürecini gerçekleştirmek için çevrenin çoğunu görselleştirdim, bu yüzden tamamen yedek bilgimiz olmadan tamamen umutsuz değiliz. Ağ uzmanları ve programcılarımız var. - eos


G4L veya Clonezilla Size restorble görüntü yedekleri verecektir.

Her bir sunucu için arıza süresini programlamanız, tüm sıkıştırılmış görüntüler için yeterince bağlı depolama birimine sahip olmanız gerekir. İşiniz bittiğinde, bir süre devam eden artan yedeklemeyi ayarlamanız gerekir.


2
2017-11-16 16:37Yardım için teşekkürler. Öğrenmek, kurmak ve bu ikisinden birini tek bir ilk yedekleme için almak için ortalama bir yönetici ne kadar zaman alabilir? Bağlantılı depolama nereye bağlanmalıdır? Sunucu çalışmıyorsa, nasıl yedeklenir? Tekrar teşekkürler. - eos
Bağlı depolama USB veya Ethernet olabilir. Görüntü yedekleme, G4L veya Clonezilla USB veya CD'yi önyükleme, kaynak diskleri (veya bölümleri) belirleme ve hedefi belirleme (USB Sürücü veya dosya sunucusu), bir sunucu kapatma oluşur ve gidin. Öğrenme eğrisi oldukça kısa. - kmarsh
Geri yükleme, kötü diskleri değiştirmeyi, G4L veya Clonezille'i yeniden başlatmayı ve görüntünün geri yüklenmesini içerir. O zamandan bu yana yapılan güncellemeleri takip etmelisiniz, ancak bu noktada NetBackup gibi çalışan bir yedekleme / geri yükleme istemcisiyle çalışan bir sisteminiz var. - kmarsh
Harika, anladım, bu yerel bir PC'de Norton Ghost'un bir kopyasını kullanmak gibi. İşin aslı, biz 40 makineyi uzaktan yapmamız gerekiyor, ama yapmamız gerekirse, DC'ye bir mühendis gönderebilir ve tüm gün önyükleme diskleri ile orada durmasını sağlayabiliriz. - eos
Bu Clonezilla, bir PXE sunucusu ve bazı yaratıcı komut dosyaları ile mümkün olabilir. Bu bağlantının bazı ayrıntıları vardır, ancak tam olarak aradığınız süreç değildir. İyi önyükleme görüntüsünün oluşturulmasının anahtarı, canlı olmasının, statik olması gerektiğidir. openlogic.com/wazi/bid/188051/... - kmarsh