Soru Linux'ta Synology Hybrid Raid'in karşılığı nasıl yapılır?


http://forum.synology.com/wiki/index.php/What_is_Synology_Hybrid_RAID%3F

Synology sadece Linux ve LVM kullanıyor.

Aletleri, Hibrid Raid dedikleri şeyi elde etmek için LVM'yi nasıl otomatikleştiriyor?


8
2018-05-23 15:07


Menşei


BTRFS kullanmayı deneyebilirsiniz, dinamik altkümeleri destekler ...


Cevaplar:


Sistem, her bir sürücüyü, sürücülerdeki kullanılmayan alan miktarını en aza indiren bir dizi RAID5 ve / veya RAID1 dizisi oluşturmak için gerektiği kadar bölümlere ayırır gibi görünüyor. Bu RAID dizileri daha sonra LVM altında fiziksel hacim haline gelirler ve bu da tüm bu depolamayı tek bir mantıksal hacim olarak sunar.

Güncel sürümleri mdadm RAID5 dizilerine aygıt eklemenizi ve RAID1'leri RAID5'lere yeniden eklemenizi sağlar, bu nedenle "anında" depolamak için bu özelliğe disk eklemek mümkündür. Yeni bir disk eklemek, diskte uygun bölümleri oluşturma ve ardından bölümlerini varolan RAID5'lere ve / veya RAID1'lere ekleme veya diğer disklerden kullanılmayan alanı olan yeni RAID1'leri oluşturma sorunu olacaktır. Ayrıca, daha küçük bir diski daha büyük bir diskle değiştirerek depolama alanınızı artırabilirsiniz. Tüm olası köşe durumları hakkında çok fazla düşünmedim, ama bir kaç tane olacağını hayal ediyorum.

Muhtemelen Synology, tüm bunları kendi özel programlarıyla otomatikleştirdi, ancak neden manuel olarak ayarlanamadığını anlamıyorum. Belki de dışarıda birileri eşdeğer senaryolara sahip? (Bilmiyorum.)

Bu şeyin hata modunun RAID5 gibi olacağını unutmayın: Tek bir sürücü arızalanırsa, ve sonra başka bir kişi resync, bye-bye verileri sırasında başarısız olur. Bu yüzden, bu yapılandırmayı en fazla 5, 6 veya daha fazla sürücü ile kullanamazdım.


6
2018-05-23 17:30

Geçmişte doğru. Bununla birlikte, Synology DSM 3.1'den itibaren Synology Hybrid RAID, artık iki yedek sürücü için yeteneğe sahip olacak. Bu, Synology çözümünü bana daha çekici kılıyor, çünkü her birkaç yılda bir dört ila altı yeni disk satın alarak daha eski, mükemmel sürücüleri kullanmayı tercih ediyorum. Bu ayrıca daha küçük sürücüleri kaldırarak ve bunları gelecekte daha büyük sürücülerle değiştirerek genişlemeyi mümkün kılar. Teknolojiyi oldukça zorlayıcı buluyorum.


3
2017-11-07 18:38Ben SHR-2 için sadece raid 6'ları kullandıklarını düşünüyorum, ancak mdadm'ın 2 disk yedekliliğini korumak için 3 diskli bir baskın yapmanıza izin verdiğine inanıyorum. Bazı içgörüler, baskın hesap makinesi araçlarını kullanıp karışık boyutlu diskler yerleştirerek elde edilebilir. Örneğin. 3x veya 4x 2TB sürücülerini 3x3TB sürücülerle SHR-2'ye takın ve kullanılmayan alanı izleyin - BeowulfNode42
net etrafında "raid 1 sadece 2 diskler için" diyen bir sürü yorum var, bu doğru değil mdadm ile 2x 2TB ve 3x 3TB'den yapılmış bir 5 disk sistemi, her diskten 2TB alan bir RAID 6 ve 2TB'yle birlikte toplam 7TB kullanılabilir depolama sağlamak için 3TB disklerin her birinde son TB'li bir RAID 1 ile yapılabilir redundacy. 3TB sürücülerinin her birinde ekstra 1 TB'lık sürücüler daha sonra, düşünmediğim birleşik combo ile genişletmek için gerekli olabilir. - BeowulfNode42