Soru SNMP - Yani bir MIB var. Şimdi ne olacak?


Kafamı bir MIB'nin amacına sarılmış gibi göremiyorum. Ben satıcı tarafından bana verilen ~ 20 MIB dosyaları bir koleksiyon var, ama ben onlarla ne yapabilirim?

Ayrıca, satıcı tarafından geçerli görünmeyen birkaç OID var. "Snmpget -v1 -c public 192.168.0.123 .1.4.6.3.2.6.2" (geçerli bir OID olduğunu varsayalım) yayınladığımda, değişkenin bilinmediğini belirten bir hata alıyorum. Bu bir donanım yapılandırma problemi gibi görünüyor mu? MIB'nin cihaza "yüklenmesi" (daha iyi kelimeler olmaması) için mi ihtiyacım var?

Ne yazık ki, satıcı sorularıma e-postaları geri göndermeyle tamamen yanıt vermedi, bu nedenle herhangi bir yardım büyük ölçüde takdir edilecektir.


8
2018-01-03 16:19


Menşei


Soru başlığı için +1 - Massimo


Cevaplar:


MIB dosyaları anlatmak için gerekli sen (veya izleme sisteminiz veya SNMP sorgu aracınız ...) OID'lerin gerçekte ne anlama geldiğini; Aksi halde, tüm elde ettiğiniz sayı bir sayıdır. Ancak bu sadece bir müşteri sorunudur, sorguladığınız cihaz zaten OID'lerin sorguları kabul edebileceğini ve ne cevap vermesi gerektiğini bilir.

Belirli bir OID için bir cihazı sorgulayamazsanız, MIB durumu sorgulayabiliyorsa bile, bir MIB uyuşmazlığı olabilir; kullanmakta olduğunuz MIB'yi iki kez kontrol edin, aslında bu cihaz ve firmware / OS sürümü için doğru olanıdır (SNMP desteği değişebilir oldukça firmware sürümleri arasında bir süre.

Aksi takdirde, bir yapılandırma sorunu da olabilir: belki de sorguladığınız OID, yalnızca belirli yapılandırmalarda desteklenir ve hepsinde desteklenmez; Sadece cihaz dokümantasyonu (veya satıcı) burada size yardımcı olabilir.


9
2018-01-03 16:27OID'nin sonuna .0 ekleyin, işe yarayacaktır. - SpacemanSpiff
@Tom, bu gerçekten de, indekslenebilir veri dizilerini temsil eden OID'lerin (örneğin, bir yönlendiricideki her arabirim için trafik sayaçları) durumudur. - Massimo


snmpget yerine, w / snmpwalk veya snmpgetnext kullanın. Sonunda ihtiyacınız olsun ya da olmasın. cihazlarla konuşmak için mib dosyalarına ihtiyacınız yok. mib dosyaları, insanların anlaması için sayıları daha anlamlı bilgiler haline getirir.


2
2018-01-04 04:09

Bugün neredeyse aynı soru vardı:

OID'lerin gerçekte ne anlama geldiğini (ya da izleme sisteminizi ya da SNMP sorgu aracınızı ...) anlatmak için MIB dosyaları gereklidir.

Tam olarak, ne olduğunu bilmek istedim .1.3.6.1.4.1.89.35.1.13.1.2 (ve etrafta ilginç bazı OID'ler varsa).

 • Satıcıyla bağlantı kurdum ve bana tüm txt dosyalarını mibs içeren bir zip verdi.
 • Acaba "Şimdi ne var?" ve gizlenmiş dokümantasyon ve web sitesi arandı (http://net-snmp.sourceforge.net/wiki sorun var gibi görünüyor)
 • MIB'leri snmp istemcisine yüklemek veya yapılandırma parçalarını değiştirmek istemedim.

İlgilendiğim başka bir durumda, takip ettiğim adımlar:

 • sağlanan dosyayı / path / to / tmpdir /
 • ortam değişkenlerini geçici olarak değiştir:

  export MIBDIRS=/path/to/tmpdir/:/usr/share/snmp/mibs/  
  export MIBS=all
 • şimdi mib ismini almak için snmptranslate kullanabilirsiniz:

  snmptranslate .1.3.6.1.4.1.89.35.1.13.1.2

1
2017-10-03 15:00