Soru MediaWiki kurulumunun hızlandırılması (performansı) için hangi ipuçlarınız var?


MediaWiki kurulumumuz var ve daha yavaş hale geldiğine dair şikayetler alıyoruz. Hız / performansı nasıl artırabiliriz?

Bir ipucu (aşağıda ekleyeceğim) var ama daha çok duymakla ilgileniyorum. Tercihen cevap başına bir ipucu.


8
2017-11-12 09:52


Menşei


İşte bulduğum kullanışlı bir bağlantı: dom.as/2007/01/26/mediawiki-performance-tuning - Wikis
Veya daha kapsamlı ve yeni mediawiki.org/wiki/Manual:Performance_tuning - Nemo


Cevaplar:


Özellikle siteniz küçükten orta büyüklüğe sahipse bellek önbelleklemesi yerine, tüm hmtl sayfalarının toplam boyutu bir sorun değildir - basit bir çözüm, bunun yerine dosya önbelleğini açmaktır.

http://www.mediawiki.org/wiki/Manual:File_cache

Paylaşılan barındırmada (bluehost'ta) mediawiki tarafından önerilen bellek önbellekleme çözümlerinden herhangi birine geçmeye çalışarak bugün birkaç saat harcadım ve bunu yapmanın bir yolunu buldum ve sonra bu seçeneği keşfettim ve tüm sorunları çözdüm.

Bu, önbelleğe alınmış dosya önbelleğe sahip wiki'dir:

http://robertinventor.com/bmwiki

Önbelleğe alma işleminden önce, Google Analytics günlüklerine göre çoğu sayfayı yüklemek için birkaç saniye ve bazen çok daha uzun bir süre aldı.


4
2017-09-30 02:21

Bazı harika ipuçları İşte. Benim için en büyük farkı (IIS 7'de 8 saniyeden 0'ya) yapan şey, önbelleğe almayı ve değiştirmeyi sağladı. $wgDBserver = "127.0.0.1"; (localhost'dan). Bazı sebeplerden dolayı localhost ağ üzerinden çözülüyordu.

İşte Jaded'in bütün yazısı:

 1. En büyük etkilerden biri, yükü yaklaşık 15 saniyeden yaklaşık 6 veya 7'ye düşürmek, Mediawiki önbelleği ve hızlandırmayı bu gönderide ayrıntılandırıldığı şekilde etkinleştirmekti: http://www.charlesrcook.com/archive/2012/09/12/mediawiki-iis7-output-caching-and-friendlyshort-urls.aspx. Kısaca, Mediawiki localsettings.php dosyasında aşağıdakileri etkinleştirin:

  $wgCacheDirectory = "c:\your\path\to\cache";
  $wgFileCacheDirectory = "c:\your\path\to\cache ";
  $wgEnableSidebarCache = true;
  $wgUseFileCache = true;
  $wgShowIPinHeader = false;
  $wgEnableParserCache = true;
  $wgCachePages = true;
  
  $wgMainCacheType = CACHE_ACCEL;
  $wgMessageCacheType = CACHE_ACCEL;
  $wgParserCacheType = CACHE_ACCEL;
  $wgMemCachedServers = array();
  

  Yerel IUSR ve IIS_IUSR hesaplarınızın önbellek dizinindeki "Değiştir" izinlerine sahip olduğundan emin olun, aksi takdirde Mediawiki önbelleğe alma motoru dosyaları ve dizinleri bunlara yazamaz.

 2. PHP'de Wincache kullanarak önbelleğe almak için bazı küçük değişiklikler yaptım, ancak bu pek bir şey etkilemedi - PHP perspektifinden dilerseniz bunu etkinleştirin ve yapılandırın, ancak büyük bir sıçrama beklemeyin. Aynı şey MySQL sorgu önbelleklemesi için de geçerli - Wiki sitem minimum kullanımla nispeten küçük, dolayısıyla MySQL sorgu önbellekleme büyük bir gelişme değildi.

 3. Tabuta hız kazandırmak için tabuttaki son çivi, Mediawiki LocalSettings.php dosyamdaki $ wgDBserver ayarını değiştiriyordu. "Localhost" ve bu gönderiye ayarlandı http://forums.iis.net/t/1153459.aspx/3/10 Windows 7'den itibaren "Localhost" u kullanmaya başladığını ve Server 2008'in daha sonra, IPv6'nın sayfanın sorgulanmasına dahil edilmesini önerdi. Taşıma katmanının localhost'u çözmesi gerekiyordu ve bunu bir IPv4 ile bir IPv6 adresi arasında tartışarak yapıyordu. PHP ve MySQL'in sayfanın oluşturulmasına izin vermeden önce çözmesi gerekiyordu. Bu hala tam olarak desteklenen bir entegre protokol değil gibi görünüyor, bu yüzden "127.0.0.1" IPv4 adresine $ wgDBserver ayarlama render 1 saniyede sadece 6 saniyeye kadar aldı - sorun çözüldü!


4
2018-05-20 13:28

LocalSettings.php'de önbelleğe alma özelliğini açın. Bu satırı ekleyerek / değiştirerek yapın:

$wgMainCacheType = CACHE_ACCEL;

Görmek Manuel: Önbellek ve bu mwusers sayfası.


3
2017-11-12 09:54

Öncelikle Apache Server '' 'kullandığınızdan emin olmalısınız. Windows Server veya IIS'ye yüklediyseniz Mediawiki daha yavaştır. Windows Server'da ise Uygulama Klasörlerini Linux Sunucusuna Taşı. Mediawiki Kılavuzu için Windows ve Linux Sunucusu


2
2018-01-01 20:37

Bu, MW'nin mevcut sürümleriyle ilgili olmayabilir, ancak php ayarını kontrol edin. mbstring.func_overload. Ben (küçük bir Zabbix kurulum için bir yeniden gereği olarak) 2 olarak ayarlayın ve bir 1.12'lik performansı aynı sunucuda MW yüklemek öldürdü.


0
2017-11-12 10:31Teşekkürler! Kontrol edecek. - Wikis
göre :mediawiki.org/wiki/PHP_configuration  mbstring.func_overload Bu seçenek hatalara neden olur ve verileri öngörülemeyen şekilde bozabilir; Bu seçenek açıksa MediaWiki yüklemeyi reddeder. Yani sanırım bu geçerli değil. - Wikis


Bir php işlemkodu Cacher kullanın emin dB darboğaz değil yapmak, vernik gibi bir http Cacher kullanmayı düşünün.


0
2017-11-12 14:16Bana biraz daha detay verebilir misin? Örneğin. linkler, DB'nin darboğaz olup olmadığını, nasıl bir http cacher olduğunu bilmek nasıl? Ben arka uç detaylarının bilgili değilim. - Wikis
Mysqltuner.pl için Google, veya mysql-tuner.sh dosyasını kullanın. day32.com/MySQL, Sen tamponlarını artırma gerekiyorsa sorguları yavaş vb Vernik dinamik web sayfaları önbelleğe alabilir bir ters vekil tipi hizmetidir çalıştırıyorsanız onlar, öğrenme eğrisi biraz dik, anlatacağım ama yani bir üst uç hizmetidir gerçekten kontrol etmeye değer. Araştırmak nasıl sırası (ağ verimi gibi bariz bir parçası) muhtemelen 1) işlemkodu cacher 2) / db yapıyor belirlemek performans ve 3) verniktir. - 3molo
Mediawiki'nin vernikle önbelleğe alma hakkında bir makalesi bile var! mediawiki.org/wiki/Manual:Varnish_caching - 3molo
Mediawiki ayrıca veritabanını ve gerçek site arasında önbelleğe almak için memcached kullanmayı önerir. mediawiki.org/wiki/Memcached - 3molo
Tamam, teşekkürler kontrol et. - Wikis


Şu ipuçlarına bakın: MediaWiki yavaş, daha hızlı nasıl yapabilirim?


0
2017-11-22 16:17