Soru PC "Sunucuları" Sunucu Sunucusu vs.


Bir arkadaşım bana bir staj yaptığı şirketin sunucu raflarına sahip olmadığını söyledi çünkü soğutma çok fazla enerji alıyor ve bu yüzden etkili değil. Bu şirket sunucularını barındırmak için "normal" PC Towers kullanıyordu. Bir çeşit ağır hizmet raflarına yerleştirilen bu Kuleler.

Sunucu rafını soğutmanın kule kullanmaktan çok daha fazla enerji ihtiyacı var mı?


8
2017-11-16 15:37


Menşei


Çok teşekkür ederim Brent Pabst. Ben bir yerli konuşmacı değilim ve ingilizcem son birkaç yılda biraz paslanmış. :) - JohnRW
Bunların masaüstü bilgisayar olduğundan emin misin? Yoksa onlar kaide severs>? - Zapto
@ t1nt1n Sanırım, rackmount'a karşı kule sunucuları konuşuyor. - Brent Pabst
En iyi ihtimalle garip düşünme, görebildiğim tek sorun, daha yoğun olan raflar ile sunucu yoğunluğundan kaynaklanıyor. Sadece yüzlerce kuleye sahip olmanın bir futbol sahasına ihtiyacın olduğunu düşünün, ancak muhtemelen yeterince soğuk kalacaklardır. Olsa da ticaretin iyi olduğunu düşünmeyin. - tony roth


Cevaplar:


Aslında bunun tersinin geçerli olduğunu iddia ediyorum - çoğu rafa monte edilebilen makineler sunucu bilgisayarlar olarak tasarlanmış ve amaca yönelik olarak üretilmiştir. Günümüzün modern rafa monte edilebilir sunucuları, enerji verimliliği göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır, oysa "kule" bilgisayarları, potansiyel olarak hala enerji verimliliği ile tasarlanırken, sunucu iş yükleri için tipik olarak tasarlanmamıştır.

Dava ve montaj donanımı temel fiziği haricinde, iki makine arasında her şey eşit olan varsayımsal bir senaryoda, her iki makinenin ısı çıkışının aynı olacağı belirtiliyor. Bununla birlikte, raflar size izin verme avantajına sahiptir. "sıcak" ve "soğuk" koridorlar inşa datacenter'da - yani, fanları ile aynı sıradaki makinelerin sıraları, sıcak egzoz havasını doğrudan kanallara gönderirken, rafın diğer tarafındaki serin giriş havasını çekerken. Bu izolasyon tipik olarak HVAC sisteminin en verimli şekilde çalışmasına izin verir. Kule kılıfları tipik olarak bu tür izolasyonlara uygun değildir ve giriş havası "geri dönüştürülmüş" egzoz havasıyla sonuçlanır. Sıcağı yoğunlaştırmak iyi bir şeydir(Tm) ısı, sunuculardan verimli bir şekilde kanalize edilebiliyorsa.

Şirket yalnızca birkaç sunucu bilgisayarına sahipse, sunucu enerji kullanımı giderlerinde kayda değer bir fark yaratmayacaklar (kullandıkları "kule" sunucularının eşdeğer raf sunucuları kadar verimli olduğu varsayılırsa) kendiniz "beyaz kutu" kule "sunucu bilgisayarlar olacak değil Büyük bir üreticiden bir amaca yönelik raf tipi sunucu bilgisayarın verimliliğine yakın bir şey elde edin).

Aktif soğutma konusunda endişelenecek kadar makineye (veya yeterince küçük bir alana) sahip olmadıkları ve sadece pasif soğutma ile uğraştıkları anlaşılıyor. Bu, "kule" sunucularını kullanmanın bir işlevi değil, odanın büyüklüğünün, hava akışının, ortam hava sıcaklığının ve ısı üreten makinelerin sayısının bir fonksiyonudur. Bununla birlikte, herhangi bir miktardaki sunucu veya zayıf hava akışına sahip kapalı bir alanla, aktif soğutmaya ihtiyaç duyacaklar ve bu noktada, rafa monte edilebilen ekipmanı kullanarak ve egzozu düzgün bir şekilde kanallandırarak elde edilebilecek önemli verimlilik kazanımları var.

Tabii ki, soğutma ve verimlilik, denklemin sadece bir kısmıdır. Teknisyen saatleri pahalıdır ve entegre kablo yönetimi, teleskopik raylar, kablo yönetim kolları (onları beğenirim, kişisel olarak) ve kaliteli "rafa monte edilebilir" sunucu tertibatının "hizmet için tasarlanan" yapısı gibi güzel şeyler, servis yaparken daha az zaman harcar. başarısız bileşenler Bir "kule" sunucusunu bir yığın karışık kablodan ayırmayı deneyin (kablo raflarında dizilmiş tipik "kule sunucularının arkasında çok sık karşılaştığım gibi).


13
2017-11-16 15:41+1 Bana onu yendi. Çoğu sunucu şimdi oldukça dar etkilidir. - Zapto
+1 Amaca uygun olarak tasarlanan, rafa monteli sistemler (uygun bir veri merkezinde, doğru hava akışıyla), kendilerini soğutmak için genellikle daha az enerji (eğirme fanları) kullanır. Bu şeyleri tasarlayan şirketler, sistem üzerinden hava akışının sayısal akışkan dinamiği modellerinde çok fazla para harcarlar. Kolay hizmetin diğer faydaları da göz ardı edilmemelidir. - voretaq7
Cevaplayan herkese teşekkürler. Benim için bir çok şeyi temizledin = D - JohnRW
Eğer pasif soğutmaya büyük ölçüde bağlı kaldığınız varsayımınız doğruysa, tipik kuleler, raf sıkmalarını en üst düzeye çıkarmak için mümkün olduğunca ince bir yapıya sahip olan raf tipi sunuculardan daha büyük ısı depoları için daha fazla alana sahip olma avantajına sahiptir. - Dan Neely


Bence bu ifadede arkadaşın biraz yanılıyor ve bir staj olduğu göz önünde bulundurulduğunda, dolaplarda soğutmanın nasıl çalıştığına çok aşina değil.

Bilgisayarın / sunucunun form faktöründen bağımsız olarak, her durumda fanlar veya bir çeşit sıvı soğutma sistemi gibi dahili soğutma mekanizmalarına sahiptir. Her iki durumda da (yüksek yoğunluğa bakın) bir çok alanı dar bir alana yerleştirdiğinizde, ortam havasının yeterince soğuk olması ve sunucu durumlarının arkasından dışarı atılan sıcak havanın soğuk hava ile değiştirilmesi mümkün olur, aksi takdirde ortam sıcaklığı Odanın yavaş yavaş yükselecek. Bu, raf şasisine veya kule şasisine bakılmaksızın gerçekleşir.

Dolayısıyla, soğutma gereksinimleri hala odanın büyüklüğüne, yoğunluğa ve diğer birçok faktöre bağlı değildir. Değişen tek şey üretilen ısıyı dengelemek için gerekli olan AC biriminin büyüklüğüdür.


2
2017-11-16 15:42Cevaplayan herkese teşekkürler. Benim için bir çok şeyi temizledin = D - JohnRW