Soru Mac Hedef Disk Moduna en yakın PC eşdeğeri mi? [kapalı]


Mac firmware'in dahili hdd'sini harici bir disk olarak başka bir bilgisayara sunmanıza izin veren özel bir önyükleme modu vardır (sadece iki makineyi bir IEEE 1394 kablosuyla bağlarsınız). Sadece ikinci makinede çalışan bir işletim sistemi yüklüdür.

Bir şeylerin PC tarafında benzer bir şey için iyi bir öneri? Blok seviyesi erişimi benim için önemli değil, sadece dosyaları kopyalamak istiyorum. Ethernet, IEEE 1394 veya wifi kullanıyorsa bu benim için önemli değil - sadece bir istemci bilgisayardaki dosyalara erişmek için hızlı bir yol olması gibi.

Bunu yapmak için özel olarak tasarlanmış tek amaçlı bir Linux dağıtıcısı var mı? Bir USB sürücüsüne kurabileceğim süper basit, hızlı ve küçük bir şeye sahip olmak güzel olurdu. Knoppix'i kullandım, ancak bir Hedef Modu yerine geçme gereği fazla.


8
2018-05-14 22:04


Menşei
Cevaplar:


Üzgünüm hayır. USB OTG ve EFI yazılımlarının mevcudiyeti göz önüne alındığında, eksiklik için herhangi bir bahane yok, ama kimse bunu uygulamaya koyamıyor.

En iyi bahisten, tamamen RAM'e yüklenen bir CD veya USB anahtarının dağıtılması, depolama aygıtları numaralandırılması ve bunları Ethernet üzerinden iSCSI veya NBD üzerinden ve / veya bir FireWire bağlantı noktanız varsa FireWire SDB2 ana bilgisayar modu aracılığıyla ortaya çıkar. Bunu yapmak için herhangi bir konserve dağıtımın farkında değilim, ancak özel bir init betiği ile SysRescCD üstüne takmak oldukça kolay olmalı.

Az önce yazdım bu konuda büyük rant "FFS, EFI yazılımları ve USB OTG ile kaynaşan konu, artık hedef disk sunmamak için bir bahane yok; iSCSI veya ATAoE ile Ethernet üzerinden Hedef Disk sunan OTG Micro-AB bağlantı noktaları olmadan bile mantıksız olmaz."

Cidden, Intel AMT (vPro) 'nun neler yapabileceğine bakın. Firmware yeteneği ile karşılaştırıldığında (ki bu da EFI tarafından mümkün kılınmıştır) hedef disk modu hiçbir şey değildir.


5
2018-06-06 04:11Neden PXE önyükleme için aşk yok? - jscott
@jscott PXE önyükleme, ağ üzerinde kullanışlı olmayan bir DHCP sunucusuna ve bir TFTP sunucusuna sahipseniz harikadır. Ben ağır bir şekilde kendim kullanırım - aslında, yoksul adamımın "hedef disk modu" çözümü, PXE-önyükleme işyerinde ince istemciler için kullandığımız Linux Terminal Server Project (LTSP) sistemini yerel bir koda dönüştürmek ve nbd-server'ı çalıştır. Ancak, tipik bir ev ağında PXE önyüklemesinin imkansız hale gelmesi, bazı beyin ölümü yapılmış Belkin çöplerinin DHCP ile yapılması zor. Her durumda, işletim sistemini nasıl başlattığınız önemli değil, hala aynı şeylere ihtiyacınız var. - Craig Ringer
@jscott BTW, Şu anda hedef disk modu gibi bir şey sağlamak için bir UEFI EBC (EFI Byte Kodu) veya yerel derlenmiş EFI sürücüsü yazmanın ne kadar zor olacağını araştırıyorum. EFI Shell desteğiyle makinelerde pratik olacak gibi görünüyor ancak friggin 'Intel, masaüstü anakartlarına sadece kendi sunucu kartlarına EFI Shell eklemiyor. EFI kabuğu olmadan gerçekten disksiz yapılabilir emin değilim, muhtemelen hedef disk EFI sürücüsü için bir USB anahtarı gerekir. - Craig Ringer
@Craig, güzel blog yazısı. Önceden Apple dişli kullanıyordum, o kadar uzun zamandır USB OTG'yi hiç duymamıştım. İlginç. - username
@ username Yazılı btw olarak yazım yanlıştı; OTG'nin standart USB A-tipi konektörü destekleyebileceğini sanıyordum, ancak bir USB Mikro-AB konektörüne ihtiyaç duymuyor. En azından, alanın premium olduğu ultra taşınabilir dizüstü bilgisayarlar gibi şeylere dahil edilmemesi için hala bir bahane yok. Tamamen saçma bir şekilde akıl almaz bir sebepten ötürü, USB3 spesifikasyonları, A tipi USB fişleriyle uyumlu tam boyutlu bir USB OTG soketi sağlamaz. Bu nedenle USB3 için USB port değişimi ile gerçek bir şansı kaçırdık. - Craig Ringer


Hedef disk modu, Mac ürün yazılımının bir özelliğidir. Bunu bir PC üreticisinin BIOS'unda uygulanmaktan hiç duymadım.


6
2018-05-14 22:08İyi cevap. Nitpicky açıklaması: Geçerli Mac'ler "BIOS" kullanmıyor (yazılımın türü yerine yazılımın adı olarak). PPC Mac'ler Open Firmware'i kullanırken, Intel Mac'ler EFI kullanıyor ancak ikisi de teknik olarak BIOS'lardır. - Chealion
doğru, tam bir eşdeğer değil. Yine de, önyüklenebilir bir thumbdrive'da takılıyorum. Aslında bunu düşünmeye gelince, anlık OS'lerden bazıları (netbook'larla nakliye) tasarıya uyuyordu. hmm - username
İyi yakalama @Chealion, cevabımı güncelledim - Dave Cheney


Uzun bir süre önce, iki bilgisayarı bağlamak için özel bir paralel kablo veya boş modem kablosu kullanabilirsiniz. Bu, muhtemelen aktarmanız gereken verilerin hız ve verilere sahip olmasına rağmen tamamen değersizdir.

Özel kullanabilirsiniz USB kablosu bilgisayarlara bağlanmak için. Birkaç satıcı, USB aracılığıyla iki bilgisayarı bağlamanıza izin veren bir kablo satmaktadır.

Her iki bilgisayarda da ethernet varsa, elbette ikisi arasında bir ağ kurabilirsiniz. Çapraz kabloya ihtiyacınız olabilir. Kafamın üstünden hiçbir şey bilmiyorum, ama eminim ki, sadece her botu bağlayan ve her şeyi smb, nfs, ssh aracılığıyla paylaşan canlı bir cd / usb oluşturmak çok kolay olurdu. ve bir dhcp sunucusu başlatır.


2
2018-05-14 22:19

Piyasada yapacak bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Bunu gerçekleştirmeye ve zaman ve programlama becerisine sahip olmaya gerçekten adamışsanız, muhtemelen Firewire DMA istismarlarından birine bir göz atabilir ve nasıl çalıştıklarını anlayabilirsiniz. Geçen sene Python'da yazılmış bir kod vardı ve kodu çok okunabilirdi.

Firewire size doğrudan bellek erişimi sağlar, böylece minimalist bir çekirdeği önyükleme yapabilir ve bağlantı üzerinden istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Tam disk şifrelemesinden endişe ediyorsanız, bir Firewire cihazını uykuya dalan (hibernated veya power down) bir dizüstü bilgisayara takabileceğinden ve şifreleme anahtarını riske atabileceğinden, hesaba katmanız gereken önemli bir risktir.


2
2018-05-15 03:22Firewire doğası gereği güvensiz değil, sadece çoğu yazılımın ve sürücünün (4 yılda değişmemiş olabilir) kontrol cihazını düzgün bir şekilde yapılandırmaması. Firewire, DMA'yı gerektirir, ancak düzgün yapılandırılmış bir denetleyici, bir IOMMU veya denetleyici yerleşik özellikleri tarafından kullanımı için ayrılan bir DMA arabelleğine sınırlı bir küçük-isa DMA penceresine sahip olacaktır. Bu şekilde ayarlandığında tüm belleğe erişemez. Firewire, doğal olarak tüm RAM'lere erişim gerektirmiyor, sadece bu güvenlik deliğini yaratan tembel uygulama. - Craig Ringer


Bu tarafından ele alınır linux kernel sürümleri 3.5 sbp-hedef modülü ve daha yeni, SBP_TARGET ile etkinleştirildi.


2
2018-03-14 21:03Evet, bu güzel bir gelişme. Linux çekirdeğini ilk başta bir şeyden başlatmanız gereken uyarı var. Özel olarak yanıp sönen bir ürün yazılımı ile coreboot kullanmadığınız sürece, bu, bir USB anahtarının (pek çok yazılımda güvenilmez) veya CD'de (sürücü varsa) önyüklenmesi anlamına gelir. Hala yararlı, ama sonunda her zaman aynı şeyi ağ bloğu aygıtı (nbd) veya iSCSI ile daha önce yapabilirim. - Craig Ringer